Drugie Prawo Kirchhoffa
Drugie Prawo Kirchhoffa, znane również jako Prawo Oczek lub Prawo Napięć Kirchhoffa, jest fundamentalnym narzędziem w analizie obwodów elektrycznych. Wprowadzone przez Gustava Kirchhoffa w 1845 roku, prawo to umożliwia analizę napięć w zamkniętych obwodach, uzupełniając Pierwsze Prawo Kirchhoffa.
(więcej…)
Prawo Ohma jest fundamentalnym prawem w dziedzinie elektryki i elektroniki, które opisuje zależność między napięciem, prądem i oporem w obwodzie elektrycznym. Nazwane na cześć niemieckiego fizyka Georga Simona Ohma, który sformułował je w 1827 roku, prawo to jest kluczowym narzędziem w analizie i projektowaniu obwodów elektrycznych.
Definicja Prawa Ohma
Prawo Ohma można sformułować następująco:
Natężenie prądu płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do napięcia przyłożonego do jego końców, a odwrotnie proporcjonalne do oporu przewodnika.
Matematycznie prawo Ohma wyraża się wzorem:
I = U/R
gdzie:
- I to natężenie prądu,
- U to napięcie,
- R to opór Ω.
Przekształcenia Prawa Ohma
Prawo Ohma można przekształcić na różne sposoby, aby wygodniej obliczać poszczególne ...
Tym razem zaprezentuję wam sztuczne obciążenie lub jak kto woli aktywne obciążenie z regulowanym prądem. Przydatne przy wszelakich testach czy to hobbystycznych czy już bardziej zawodowych. Część stwierdzi zapewne, że kolejny zbędny grat, jednak część z was jak i ja osobiście bardzo je doceniam w różnych sytuacjach.
Obciążenie aktywne – a do czego mi to potrzebne ?
Otóż wcześniej czy później spotkamy się z sytuacją gdzie tak dla przykładu pojawi się nam problem z zasilaczem. Który to niby działa przy pomiarze napięcia bez obciążenia jest ok, ale po podpięciu pod niego jakiegokolwiek urządzenia zaczynają się dziać cuda. Czy do sprawdzenia wydajności oraz stabilności naszego zasilacza laboratoryjnego, czy taj jak w moim przypadku do pomiaru pojemności pakietów akumulatorów robionych z ...
Pokoje numer 3327 i 3328 w hotelu New Yorker na Manhattanie przychodzą oglądać ludzie, których można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to inżynierowie, (więcej…)
Polska energetyka w Święta przeszła prawdziwy chrzest bojowy. System energetyczny pracował przy najwyższym obciążeniu w historii produkcji energii elektrycznej z wiatru. (więcej…)