czwartek, 28 marca
Shadow

13 najlepszych systemów operacyjnych, które możesz uruchomić na RaspberryPi

Dziś przedstawiamy listę najlepszych dystrybucji Linuksa, które można bez problemu uruchomić na RaspberryPi, w naszym przypadku opieramy się o wersję malin 4B. Jest to moja subiektywna lista, systemów które w jakimś stopniu użytkuje osobiście.

1. Raspbian / Raspberry Pi OS

Raspbian jest systemem opartym na Debianie, zaprojektowanym specjalnie na potrzeby Raspberry Pi i jest idealnym systemem operacyjnym ogólnego przeznaczenia dla użytkowników Raspberry. Wykorzystuje menedżera okien Openbox i Pi Improved Xwindows Environment Lightweight w połączeniu z szeregiem preinstalowanych programów, w tym  Java, Mathematica i Chromium, LibreOffice i inne.  Raspbian jest oficjalnym systemem operacyjnym wspieranym przez fundację Raspberry i jest w stanie wykonać każde zadanie, które mu powierzysz na malinie.

2. OSMC

OSMC

OSMC (Open Source Media Center) jest to darmowy jak i prosty w użyciu samodzielny system operacyjny Kodi, który może odtwarzać praktycznie każdy format multimediów. Posiada nowoczesny, minimalistyczny interfejs użytkownika i jest w pełni konfigurowalny dzięki kilku wbudowanym obrazom, z którymi jest wyposażony. Wybierz OSMC, jeśli uruchamiasz Raspberry Pi do zarządzania zawartością multimedialną.

3. LIBRELEC

LibreELEC

LibreELEC to minimalistyczna dystrybucja Linuksa 'Just enough OS’ czyli „Wystarczająca ilość systemu operacyjnego” do uruchamiania Kodi na nowoczesnych urządzeniach cyfrowych (HTPC). Niemniej jednak LibreELEC to potężne centrum multimedialne, które może odpowiadać Twoim potrzebom, jeśli OSMC ci nie pasowało.

4. RISC OS

RISC OS
RISC OS to unikalny system operacyjny typu open source zaprojektowany specjalnie dla procesorów ARM przez twórców oryginalnego ARM. Nie jest ani związany z Linuksem, ani Windowsem i jest utrzymywany przez oddaną społeczność wolontariuszy. Jeśli chcesz wybrać system operacyjny RISC, powinieneś wiedzieć, że różni się on bardzo od każdej używanej dystrybucji Linuksa lub Windows, więc przyzwyczajenie się do tego zajmie trochę czasu.

5. Lakka

Lakka
Lakka to darmowa, lekka dystrybucja typu open source, dzięki której możesz zmienić nawet najmniejszy komputer w pełnowymiarową konsolę do gier bez potrzeby korzystania z klawiatury i myszy. Posiada schludny interfejs użytkownika i tak wiele opcji dostosowywania. Jego UX podobny jest do PS4.

6. RetroPie

RetroPie

RetroPie to otwarta biblioteka oprogramowania, całość oparta na Debianie, za pomocą której można emulować gry retro na RaspberryPi obecnie jest najpopularniejszą opcją do tego zadania, jednak można zainstalować również na innych platformach. RetroPie wykorzystał interfejs EmulationStation i SBC, aby zaoferować użytkownikom przyjemne wrażenia z gry w stylu retro, dzięki czemu nie można się pomylić.

7. Ubuntu

ubuntu desktop

Ubuntu dla Raspberrypi występuje w wersji Desktop, Serwer oraz Core ta wersja Ubuntu przeznaczona dla aplikacji internetowych. Ubuntu to najpopularniejszy na świecie system operacyjny oparty na Linuksie z ponad 20 pochodnymi, a biorąc pod uwagę, że ma aktywne i przyjazne forum, uruchomienie Ubuntu na malince będzie łatwe i problemy szybko rozwiążesz.

8. Linutop

Linutop system dla kioskuLinutop OS to bezpieczny kiosk internetowy oparty na Raspbian i odtwarzaczu digital signage. Dedykowany jest profesjonalistom, którzy chcą wdrażać publiczne stoiska internetowe i rozwiązania digital signage z wykorzystaniem maliny. Ten system operacyjny jest idealny, jeśli prowadzisz hotele, restauracje, sklepy, urzędy miejskie, biura, muzea itp. i jest kompatybilny z Raspberry Pi B, B+ i 2.

9. Ubuntu Mate

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate to darmowy i open-sourceowy odłam Ubuntu przeznaczony dla urządzeń, które nie mają najlepszych specyfikacji sprzętowych. Jest dostarczany z menedżerem pakietów APT i niezawodnie współpracuje z oprogramowaniem zdalnej stacji roboczej, takim jak X2GO i LTSP.

10. Domoticz

domoticz informacja o burzach

Domoticz jest to darmowy i otwarty system automatyki domowej zaprojektowany, aby umożliwić użytkownikom monitorowanie i konfigurowanie różnych urządzeń, takich jak przełączniki, czujniki i mierniki, takie jak temperatura, elektryka, gaz, woda, UV, wiatr itp.

9. OpenSUSE

OpenSUSE to ogólnoświatowa inicjatywa promująca korzystanie z Linuksa na całym świecie poprzez tworzenie systemów operacyjnych dla urządzeń stacjonarnych jak i serwerowego. Jest to system operacyjny oparty na społeczności, a jego wersje Tumbleweed & Leap są dostępne dla każdego Raspberry Pi.

10. Gentoo Linux

gentoo

Gentoo Linux to darmowa i całkowicie elastyczna dystrybucja Linuksa typu open source, którą można dostosować do praktycznie każdej aplikacji lub zadania obliczeniowego. Deweloperzy opracowują system operacyjny z myślą o IoT, więc jego kompilacje są zoptymalizowane pod kątem urządzeń takich jak RaspberryPi z modułami zabezpieczającymi. Aby zainstalować i niezawodnie uruchomić Gentoo na Pi, potrzebujesz przynajmniej karty 4-8GB. Jak tego dokonać zajrzyj tu.

11. Kali Linux

kali linux

Kali Linux to darmowy system operacyjny typu open source zorientowany na bezpieczeństwo, który jest dostarczany z zaawansowanymi narzędziami do testowania bezpieczeństwa i analizy wydajności sieci. Oferuje użytkownikom kilka wersji stworzonych do działania na Raspberry Pi, a użytkownicy mogą cieszyć się zestawem narzędzi do kryminalistyki i inżynierii wstecznej. Tu zalecał bym instalacje na jakimś SSD karty zdychają za szybko.

12. FreeBSD

freebsdFreeBSD to system operacyjny stworzony do działania praktycznie na wszystkim, od serwerów i komputerów stacjonarnych po urządzenia IoT i technologie chmurowe. Od ponad 25 lat dostępny na rynku i oferuje użytkownikom wersje ARM obsługujące Raspberry Pi.

13. SARPi

Slackware GNU Linux

SARPi (Slackware ARM on a Raspberry Pi) to produkt społeczności Slackware Linux – systemu operacyjnego uważanego za jeden z najlepiej preferowanych systemów operacyjnych dla Raspberry Pi. SARPi umożliwia szybką instalację i wdrożenie Slackware na Raspberry Pi, ponieważ uruchamia się w mniej niż 30 sekund. Chociaż wersja ARM nie obsługuje wszystkich aplikacji, większość najważniejszych aplikacji została przeniesiona na architekturę ARM.

Jako bonus Windows ARM

Po za systemami Linux czy Unix mamy również dostępną wersję Windowsa 10 czy 11 pod ARM jednak prasa na nich to ….

Windows 11 raspberrypi 4b

5/5 - (2 ocena/y)

2 Comments

  • Marcin

    Brakuje DietPi
    Cytat ze strony dietpi.com
    „DietPi is a highly optimised & minimal Debian-based Linux distribution. DietPi is extremely lightweight at its core, and also extremely easy to install and use.
    Setting up a single board computer (SBC) or even a computer, for both regular or server use, takes time and skill. DietPi provides an easy way to install and run favourite software you choose.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.