sobota, 27 kwietnia
Shadow

Instalowanie Dockera na RaspberryPi

W tym wpisie pokaże wam, jak skonfigurować i przetestować Docker na RaspberryPi.

Docker to niezwykle potężne narzędzie, które zapewnia wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego. Będąc w kontenerze, oprogramowanie może uzyskać dostępu jedynie o tego co udostępni mu środowisko wykonawcze Dockera. Ułatwia to zarządzanie bezpieczeństwem jak i samym zasobom. Dockera można stosunkowo łatwo wdrożyć, ponieważ wszystko znajduje się w kontenerze pobieranym przez moduł.
Co najlepsze, Docker robi to wszystko przy bardzo niskim zużyciu zasobów, co szczególnie jest ważna na Raspberrypi. Sam Docker dla Raspberry Pi obsługuje większość wersji systemu operacyjnego RaspberryPi, typu Bullseye, Buster i inne.

Instalowanie Dockera na Raspberry Pi

Sama instalacja Dockera jest niezwykle prosta.

Naszym pierwszym zadaniem jest aktualizacja wszystkich istniejących pakietów w systemie, zanim przystąpimy do instalacji samego Dockera.

Możemy zaktualizować wszystkie istniejące pakiety, uruchamiając następujące polecenie na Raspberry Pi.

sudo apt update && sudo apt upgrade

Docker instalacja

Po zaktualizowaniu pakietów na naszej malinie możemy przejść do instalacji Dockera. Czapki z głów dla Docker za udostępnienie skrypt bash, który instaluje niemal wszystko za ciebie. Sprawia to, że proces jest niezwykle szybki i prosty.

W tum celu zaczniemy od uruchomienia oficjalnego skryptu instalacyjnego Dockera,zrobimy to następującym poleceniem.

curl -sSL https://get.docker.com | sh

Docker instalacja

Wykonanie tego skryptu może zająć trochę czasu, ponieważ automatycznie wykrywa i instaluje wszystko, czego potrzeba do uruchomienia Dockera na Raspberry Pi, więc daj mu chwilę. Jak już ukończy przejdź dalej.

Konfigurowanie użytkownika dla Dockera na Raspberypi

Zanim będziemy mogli zacząć bezproblemowo korzystać z Dockera, musimy dokonać drobnych zmian w naszym użytkowniku. Ma to związek ze sposobem, w jaki system uprawnień Linuksa współpracuje z Dockerem. Domyślnie tylko użytkownik Dockera może wchodzić w interakcję z Dockerem, ale istnieje sposób obejścia tego problemu.

Aby inny użytkownik mógł wchodzić w interakcję z Dockerem, należy go dodać do grupy docker. Zatem naszym następnym krokiem jest dodanie bieżącego użytkownika do grupy dockera za pomocą polecenia usermod, jak pokazano poniżej. Używając „ $USER” wstawiamy zmienną środowiskową przechowującą nazwę bieżącego użytkownika.

sudo usermod -aG docker $USER

Docker konfiguracja użytkownika

Jeśli nie dodamy naszego użytkownika do grupy, nie będziemy mogli wchodzić w interakcję z Dockerem bez działania jako użytkownik root. Ponieważ wprowadziliśmy pewne zmiany w naszym użytkowniku, będziemy musieli się wylogować, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Możesz się wylogować, uruchamiając następujące polecenie w terminalu.

logout

Po ponownym zalogowaniu możesz sprawdzić, czy grupa doków została pomyślnie dodana do Twojego użytkownika, uruchamiając następujące polecenie.

groups

To polecenie wyświetli listę wszystkich grup, do których należy bieżący użytkownik. Jeżeli wszystko działało tak jak powinno, grupa docker powinna znaleźć się w tym miejscu.

Docker instalacja dodawanie do grupy

Czas na testowanie Dockera na RaspberryPi

Jak już skończyliśmy konfigurację Dockera na naszej malinie, czas na testa, aby upewnić się, że działa prawidłowo. W celu sprawdzenia, czy Docker działa, uruchomimy następujące polecenie. To polecenie rozkaże Dockerowi pobrać, skonfigurować i uruchomić kontener dokera o nazwie „hello-world” .

docker run hello-world

Jeżeli wszystko poszło pomyślnie, powinieneś zobaczyć poniższy komunikat.

docker sprawdzenie hello world

Samouczek w postaci filmu.

5/5 - (3 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.