wtorek, 28 maja
Shadow

Prosty wskaźnik poziomu wody

Prosty a można by już powiedzieć najprostszy wskaźnik poziomu cieczy. Tym razem układ był potrzebny dla znajomego który buduje obecnie kampera. Jak to stwierdził fajnie było by znać poziom czystej wody.

Zasada działania

Układ ma ma za zadanie wskazać trzy poziomy wody zgromadzonej w zbiorniku: niski jednak >25% do połowy pełny =50% oraz powyżej 75%. W sytuacji gdy w zbiorniku nie ma wody, wszystkie diody są wyłączone.
Gdy poziom wody wzrośnie i osiągnie styk S2, styki S1 i S2 ulegną „zwarciu”, ponieważ woda działa jako przewodnik między S1 i S2. Spowoduje to włączenie tranzystora Q1 i jednoczesnym zapaleniu się zielonej diody LED. Natomiast dy poziom wody będzie się podnosił i osiągnie połowę zbiornika, S3 zetknie się z wodą i otrzyma niewielkie napięcie z S1. W rezultacie czego tranzystor Q2 przejdzie w stan załączenia przy jednoczesnym załączeniu żółtej diody LED. Ostatnim z poziomów jest tak zwany poziom S4, nastąpi załączenie tranzystora Q3 i załączenie czerwonej diody LED.

Potrzebne komponenty

  • Tranzystory: BC548
  • Rezystory – 2,2 kΩ x3
  • Rezystory – 100Ω x3
  • Dioda LED — żółta, czerwona, zielona

Schemat wskaźnika poziomu wody

Prosty wskaźnik poziomu wodyOpcjonalnie można zamontować w obwodzie buzzer. Wystarczy wówczas podłącz brzęczyk, rezystor i tranzystor szeregowo i podłącz to równolegle z ostatnio diodą LED.

5/5 - (3 ocena/y)

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.