środa, 17 lipca
Shadow

Arduino UNO R4

Jak to zostało napisane na Arduino.cc „Z radością ogłaszamy nową, rewolucyjną wersję kultowej płytki UNO” mowa tu o Arduino UNO R4, zostały zachowane dobrze już nam znane cechy rodziny UNO. Standardową obudowę, kompatybilność z ekranowaniem, napięcie robocze 5 V, wyjątkową wytrzymałość. Sercem nowej odsłony będzie 32- bitowy Cortex® -M4 dzięki temu osiągnięto wzrost szybkości zegara, pamięci jak i pamięci flash .

Arduino UNO R4 Teaser

Jak by tu nie patrzeć jest to ogromny skok naprzód wszystko dzięki nowemu procesorowi firmy Renesas, jak to określiło Arduino.cc „światowego lidera w dziedzinie mikrokontrolerów, produktów analogowych, zasilających i SoC”. Obecnie dostępna wersja UNO pracuje z 8-bitowym mikrokontrolerem, nowy MCU w serii RA4 otworzy nieskończone nowe możliwości projektowe dla bardziej zaawansowanych twórców i przyspieszy prace dzięki zachowaniu obecnego standardu płytki. UNO R4 będzie dostępny w dwóch wersjach – UNO R4 WiFi i UNO R4 Minimal.

Wersja z WiFi wyposażona będzie w moduł WiFi Espressif S3, rozszerzającym możliwości twórcze zarówno dla twórców, podczas gdy UNO R4 Minima stanowi opłacalną opcję dla osób poszukujących nowego mikrokontrolera bez dodatkowych funkcji.

W szczegółach, nowy Arduino UNO R4 zawiera
– Renesas RA4M1 (Arm Cortex ® -M4) pracujący z częstotliwością 48 MHz, co zapewnia 3-krotny wzrost w stosunku do UNO R3
– pojemność pamięci SRAM 32 kB,
– pamięć flash 256 kB dzięki czemu łatwiej pomieścisz bardziej złożone projekty.
– maksymalne napięcie zasilania zostało zwiększone do 24 V wszystko dzięki ulepszonej konstrukcji termicznej,
– płyta magistrala CAN,
– 12-bitowy analogowy przetwornik cyfrowo-analogowy

Ponadto, zgodnie z prośbami społeczności, port USB został zaktualizowany wersją USB-C. Wracając do samej kompatybilności sprzętowej, pinout, napięcie jak i kształt pozostają niezmienione w stosunku do UNO R3, zapewniając maksymalną kompatybilność sprzętową i elektryczną z istniejącymi już projektami. Po stronie oprogramowania dołożono wszelkich starań, aby zmaksymalizować retrokompatybilność najpopularniejszego Arduino bibliotek , dzięki czemu użytkownicy będą mogli polegać na istniejących przykładach kodu. W większości przypadków biblioteki i przykłady będą działać od razu po wyjęciu z pudełka, ale kilka z nich, które zostały zoptymalizowane pod kątem architektury AVR.

Bezpośrednia premiera jest planowana na koniec maja, kiedy zostanie ujawnionych więcej szczegółów na temat jego funkcji.

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.