Fundacja Raspberry Pi wprowadziła parę dni temu Raspberry Pi Zero 2 W, gdzie główna różnicą w porównaniu z płytą wersją Zero W jest znacznie szybszy gdyż obecnie mamy RP3A0 SiP z czterordzeniowym procesorem Broadcom Cortex-A53 o taktowaniu 1,0 GHz i możliwości przetaktowania do 1,2 GHz .
Dopiero dziś dotarła do mnie moja wersja Pi Zero 2 W więc trochę ją pomęczę, skupię się głównie na procesorze gdyż to główna zmiana w tej wersji.
Pierwsze uruchomienie
Na dzień dobry pobrałem obraz Raspberry Pi OS i wgrałem go na kartę MicroSD, po czym aby na partycji boot utworzyłem sobie plik wpa_supplicant.conf w celu automatycznego połączenia naszej maliny z WiFi. Włączyłem również SSH, aby mieć łatwiejszy dostęp do wiersza poleceń i upewniłem się, że mam najnowszą wersję pakietów:
sudo apt update
sudo apt full-upgrade
Wiadomo, że wykrywany jest sam Broadcom BCM2835, co w Raspberry Pi Zero, zamiast BCM2710 / BCM2710A0, ale nie ma to znaczenia, ponieważ wykrywane są cztery rdzenie Cortex A53. Można również za pomocą inxi sprawdzić informacje o naszym sprzęcie. W RPi OS nie jest domyślnie zainstalowany więc trzeba go doinstalować poleceniem :
sudo apt-get install inxi
Chwilkę zajmie i możemy skorzystać z polecenia
inxi -Fc0
Częstotliwość z jaką pracuje procesor będzie się wahać między 600MHz a 1000MHz, temperatura w stanie bezczynności wynosi około 37,0°C, a z całkowitej pamięci 492 MB zużywana 123,8 MB. Nie trzeba dodawać, że Raspberry Pi Zero 2 W nie jest przeznaczony do użytku jako typowy komputer stacjonarny, jednak w niektórych konkretnych zadaniach powinien świetnie się sprawdzać.
Temperaturę bezczynności i częstotliwość procesora (600 MHz) mogłem potwierdzić za pomocą narzędzia vcgencmd:
/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp
/opt/vc/bin/vcgencmd measure_clock arm
Testy porównawcze Raspberry Pi Zero 2 W z SBC Bench
Możemy bliżej przyjrzeć się wydajności różnymi obciążeniami, instalując prosty skrypt SBC Bench:
sudo apt install lm-sensors
wget https://raw.githubusercontent.com/ThomasKaiser/sbc-bench/master/sbc-bench.sh
Odpalamy test
sudo /bin/bash ./sbc-bench.sh -c
Pełne wyniki można zobaczyć tu -> wyniki testu sbc-bench
Temperatura o dziwo nie przekracza +54.8°C co można wyczytać z wyników co mnie miło zadziwiło.
Na dokładkę przetaktujmy procesor na 1,2 GHz, po czym powtórzymy test. Musimy w tym celu zmienić jedną linijkę w pliku /boot/config.txt odszukujemy linię
#arm_freq=800
i zmieniamy na
arm_freq=1200
Małe sprawdzenie czy nasza modyfikacja zadziałała
inxi -Fc0 | grep Speed
Odpalamy ponownie test
sudo /bin/bash ./sbc-bench.sh -c
Pełne wyniki dla 1,2 GHz można zobaczyć tu ->Zobacz