niedziela, 14 lipca
Shadow

Nanotechnologia schłodzi wolne elektrony.

Zespół naukowców odkrył w jaki sposób schłodzić wolne elektrony do temperatury bagatela, aż -228°C w temperaturze pokojowej. Nie stosując do tego żadnych środków zewnętrznych. Odkrycie może umożliwić stworzenie elektroniki użytkowej, która potrzebowała by kilkukrotnie mniej energii niż obecnie używana.
Cała technologia polega na przejściu elektronów przez studnię kwantową, która je schłodzi jednocześnie ochraniając przed zewnętrznym ciepłem. Seong Jin Ko, profesor w Arlington in the Materials Science & Engineering Department, mówi:
„Jesteśmy pierwszym zespołem, który skutecznie chłodzi elektrony w temperaturze pokojowej. Wcześniej było to możliwe, ale tylko dzięki zanurzeniu ich w bardzo zimnej kąpieli.”

Elektrony wzbudzają się nawet w temperaturze pokojowej. Jest to znane od dawna zjawisko i jest całkowicie naturalne. Jeśli wspomniane wzbudzenie zostanie usunięte, to elektrony mogą zostać efektywnie ochłodzone bez użycia środków zewnętrznych. Zespół wykorzystał nanostruktury, składające się z sekwencyjnej tablicy elektrod, kwantowej bariery tunelowej, kropki kwantowej. Te elementy wstrzymują wzbudzanie elektronów i powodują, że pozostają one zimne.

Zimne elektrony zapowiadają nowy typ tranzystora, który może pracować przy o wiele niższym zużyciu energii. Może być ono mniejsze nawet 10-krotnie z porównaniu do obecnej technologii. Urządzenia takie jak smartfony, inteligentne zegarki, będą mogły znacznie dłużej pracować na akumulatorze. Realizacja nowych typów tranzystorów jest już w toku.

Źródło: phys.org

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.