wtorek, 16 lipca
Shadow

Zostanie zwiększą moc promieniowanie nadajników GSM ?

Resort administracji i cyfryzacji popiera pomysł przedstawiony przez operatorów komórkowych. Chodzi o to zostały złagodzone normy promieniowania pochodzącego z nadajników sieci komórkowych. nadajnik gsmObecnie w Polsce promieniowanie typu PEM (poziom pól elektromagnetycznych), na obecną chwilę nie może przekraczać 0,1 W/m kw. Bardziej restrykcyjne przepisy od nas ma tylko i wyłącznie Szwajcaria, gdzie zapisano, że maksymalna moc nadajników w przypadku częstotliwości 900 MHz używanych w telefonii komórkowej, to 0,04 W/m kw. Większość krajów Unii Europejskiej pozwala na pracę nadajników o mocy od 4,5 W/m kw do 10 W/m kw.

Ministerstwo potwierdza, iż obecne przepisy obowiązujące w naszym kraju są jednymi z najostrzejszych na świecie. Surowe przepisy w tym zakresie oznaczają dla operatorów wyższe koszty, które muszą ponosić operatorzy sieci, m.in. stawiając gęściej nadajniki. Jednak dla konsumentów ma to też swoje plusy i minusy. Na korzyść dla nas jet to, że nie musimy przebywać w aż tak silnym promieniowaniu PEM, ale ma to swoją cenę. Skutkiem mniejszej mocy nadajników jest mniejszy zasięg i często gorsza jakość połączeń.

Gdyby propozycja została wprowadzona w polskich przepisach, promieniowanie emitowane przez nadajniki, może się zwiększyć bagatela nawet 45-krotnie. Taka zmiana budzi bardzo wiele kontrowersji. Znając życie w razie wprowadzenia nowych przepisów, możemy spodziewać się protestu ekologów.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” Zdjęcie zapożyczone z Wikipedii

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.