Firma Microchip poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowej rodziny 64Kbit i 256 Kbit pamięci SRAM z interfejsem SPI. Pamięci z rodziny 23A640, 23K640 (23X640) i 23A256 i 23K256 (23X256) oferują projektantom nowe możliwości budowy aplikacji.
W wielu rozwiązaniach istnieje potrzeba zastosowania ulotnej pamięci RAM do przechowywania danych. Do niedawna sposobem na zwiększenie jej pojemności był wybór nowego mikrokontrolera z większą ilością wbudowanej pamięci RAM (co zwiększało koszt projektu), lub dołączenie zewnętrznej pamięci RAM z interfejsem równoległym (wadą tej metody była konieczność wykorzystania dużej ilości portów I/O mikrokontrolera do obsługi pamięci).
Nowa rodzina szeregowych pamięci SRAM stwarza możliwość zwiększenia ilości pamięci w aplikacji przy zachowaniu dotychczasowego mikrokontrolera lub nawet zamianie go na mniejszy, jeżeli we wcześniejszym rozwiązaniu wykorzystywana była zewnętrzna pamięć RAM z interfejsem równoległym. Do obsługi pamięci 23X640 i 23X256 (interfejs SPI) wykorzystywane są 3 linie: Wejście sygnału zegarowego SCK, dane wejściowe do pamięci przesyłane są linią SI, a wyjściowe linią SO. Wybór pamięci dokonywany jest za pośrednictwem sygnału CS. Komunikacja z pamięcią może być zawieszona sygnałem HOLD.
Podstawowe parametry to:
* Max. częstotliwość taktowania 20 MHz
* Wartość napięcia zasilającego 1,7-1,95V dla pamięci z literą „A” oraz 2.7-3.6V dla „K”
* Pobór prądu przy odczycie (f=1MHz) 3mA
* Pobór prądu w stanie spoczynku 4uA (Udd=3.6V)
* Gwarantowana liczba cykli zapis/odczyt 1 000 000
* Zakres temperatury pracy -40°C + 85°C
* Dostępne w obudowach PDIP-8, SOIC-8 i TSSOP-8
Przykłady możliwych zastosowań:
* Aplikacje w których potrzebna jest częsta wymiana danych (procedury DSP, transformaty FFT , DFT i inne operacje matematyczne)
* Aplikacje audio/video (kodowanie mowy)
* Aplikacje VoIP i internetowe
* Zastosowania przemysłowe (urządzenia pomiarowe, sterowniki przemysłowe)
* Urządzenia medyczne (przenośne monitory stanu zdrowia)
Źródło : TME.pl