niedziela, 21 lipca
Shadow

Nowy firmware poprawia termikę RaspberryPi

RaspberryPi 4 ma na dobre już zagościło w naszych domach, jednak jedna sprawa nie dawała wszystkim spokoju. Mowa tu oczywiście o temperaturach pracy RPi.

„Raspberry Pi 4, wykorzystując oprogramowanie wewnętrzne dostępne w dniu premiery, rozgrzewa się nawet w momencie bezczynności. A już pod większym obciążeniem osiąga 72,1 ° C w niecałe 60 sekund.” informacja z fundacji Raspberrypi

Wiadomo, że czym temperatura bardziej rośnie tym łatwiej o problemy, w granicznych temperaturach procesor zwalnia drastycznie. Zawsze można zastosować któreś z chłodzeń np to lub to, jednak nie zawsze chcemy coś dokładać.

I tu trzeba jednak pogratulować fundacji za prace rozwojowe nad oprogramowaniem, obecna aktualizacja znacznie poprawia termikę.
Oprogramowanie układowe w wersji beta zmniejsza również pobór energii  na biegu jałowym, aby zmniejszyć ogólne zużycie energii, jednocześnie dostosowując napięcie układu SoC w celu zmniejszenia poboru mocy przy obciążeniu bez obniżania wydajności. Rezultat: spadek do 2,1W bezczynności i 6,41 W przy obciążeniu – najlepszy jak dotąd wynik.

Poprawę widać w spoczynku na obrazie termicznym: większość płytki Raspberry Pi 4 znajduje się poniżej dolnego temperatury 35 ° C. Natomiast po 60 sekundach obciążenia następuje niewielka, ale wciąż mierzalna poprawa, a maksymalna zmierzona temperatura wynosi 64,8 ° C.

Aby zaktualizować Raspberry Pi do najnowszej wersji oprogramowania, otwórz okno Terminal i wprowadź:
sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Ta koniec uruchom ponownie Raspberry Pi, używając:

sudo shutdown -r now

Więcej znajdziecie w najnowszym wydaniu MagPi 88.

Moje temperatury RPi4b widoczne poniżej, aktualizacja zrobiona po godzinie 20.

5/5 - (1 ocena/y)

2 Comments

  • Temperatury są niższe zobacz na końcu wykres. Tu pracował Raspberian jednak na innych systemach też było niżej więc warto. Nie wiem czy aktualizacji dokonasz na Hassio nie testowałem jednak na Raspberian wykonasz. Hassio chyba bazował w wersji dla maliny na samym Raspberianie więc powinno zadziałać jednak głowy pod topór nie podstawię.

  • Pawel

    Pytanie czy opis ten aktualizuje firmware rassberry czy po prostu system rasbian. Chodzi o to czy po tym procesie jak przejdę na system Hassio nadal będę miał niższe temp.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.