niedziela, 21 lipca
Shadow

OSRAM wkracza na rynek z przeźroczystym oświetleniem OLED

Jeśli za 20 lat nie będziemy używali oświetlenia OLED, to się bardzo rozczaruje. Oferta w tej formy rozświetlana jest aktualnie ogromna. I w tym dziwnego, możliwości też są niesamowite. Ot chociażby przeźroczyste lampy w miejscach okien brzmi kusząco.

Firma OSRAM Opto Semiconductors wyprodukowała duże panele OLED-a, które są nie tylko niesamowicie cienkie mają one zaledwie kilkaset mikrometrów, ale są idealnie przeźroczyste. Oświetlenie o rozmiarach 17 x 17 cm2 ma powierzchnię świecenia 210 cm2. Prototyp jest częścią niemieckiego projektu TOPAS mającego na celu wprowadzenie do produkcji transparentnego oświetlenia OLED o wielkości jednego metra kwadratowego. Projekt jest sponsorowany przez Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań i będzie kontowany do roku 2011.

Jednym z najważniejszych osiągnięć badaczy nad tym etapie jest nie tylko wielkość oraz przeźroczystość paneli, ale fakt, że ich OLED nie wymaga dodatkowej i drogiej obudowy. Dalsze prace mają zmniejszyć grubość panelu i polepszyć właściwości przeźroczystości do takiego stopnia, aby po wyłączeniu OLED-a był in zupełnie niewidoczny dla ludzkiego oka.

Źródło: oled-info.com

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.