Rekordowe zużycie energii w Polsce

W minioną środę, o godz. 13.30 padł rekord poboru mocy w systemie energetycznym Polski. Zapotrzebowanie wyniosło aż 22 883 MW – pisze „Rzeczpospolita”.

linie energetyczne grafika
Wszystko przez rozpoczynającą się fali upałów, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do obecnej środy największe zapotrzebowanie na moc w tzw. letnim szczycie PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne) zanotowało rok temu, dokładnie 24 czerwca 2016 r. było to wówczas 22 750 MW.

Zburzycie energii z roku na rok wzrasta, szczególnie w okresie wakacyjnym. Wszystko przez coraz powszechniejsze klimatyzatory zarówno w biurach, jak i mieszkaniach.

Natomiast polskie elektrownie, w większości są opalane węglem, potrzebują do prawidłowej pracy ogromnych ilości wody do systemów chłodzenia. W razie długotrwałych upałów jak i suszy mogą pojawić się problemy z jej dostępnością. „Zdaniem ekspertów latem tego roku PSE wydają się lepiej przygotowane do bilansowania ze względu na wiele narzędzi interwencyjnych uruchamianych w razie potrzeby.” Przypuszczalnie jeszcze tego lata możemy spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na moc.
Źródło: Rzeczpospolita.pl / Zdjęcie: pixabay

Post Author: swistak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdz, że nie jesteś botem. *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.