niedziela, 21 lipca
Shadow

Rosjanie będą miec własny procesor Bajkał

Z informacji otrzymanych z agencji Itar-Tass, rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zamierza rozpocząć wymianę obecnie używanych amerykańskich procesorów Intela oraz AMD na układy rodzimej produkcji o dumnie brzmiącej nazwie Bajkał.

 Bajkał zostanie zaprojektowany jak i wyprodukowany w ramach wartego kilkadziesiąt milionów dolarów kontraktu. Całe prace zostaną przeprowadzone przez rosyjskiego producenta superkomputerów T-Platforms kooperować będą z firmą Rostec oraz państwowym Rosnano.

W pierwszej kolejności pojawią się na rynku 8-rdzeniowe procesory Bajkał M oraz M/S. Zaprojektowane zostaną w oparciu o 64-bitowe jądro Cortex A57 dostawcą rozwiązania będzie firma ARM. Zostaną wykonane w technologii 28 nm taktowane będą zegarem 2 GHz. Pierwsze egzemplarze 8-rdzeniowych procesorów mają wejść na rynek już na początku przyszłego roku. Natomiast pod koniec 2016 roku planowana jest premiera mocniejszej wersji, będzie posiadać, aż 16-rdzeni i będzie wykonany w technologii 16 nm. Procesory Bajkał przeznaczone będą na początku dla komputerów osobistych oraz małych serwerów. Rosjanie zakładają instalację procesorów Bajkał we wszystkich komputerach rządowych i urządzeniach należących do państwowych firm. Do wymiany przewidzianych jest blisko 700 tysięcy komputerów osobistych rocznie o wartości 500 milionów dolarów jak i około 300 tysięcy serwerów o wartości 800 milionów dolarów.

Brak oceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.