sobota, 20 lipca
Shadow

Rozproszona elektrownia fotowoltaiczna we Wrocławiu

Elektrownia składa się z prawie 3 tys. paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych na dachach 35 budynków. Taka alokacja czyni ją największa rozproszona elektrownia w Polsce oraz unikatową w skali Europejskiej. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zaoszczędzą na kosztach energii elektrycznej nawet kilka set tysięcy.

Instalacje rozmieszczona jest na dachach budynków w centralnych i południowych częściach Wrocławia, ale dostarczają prąd jako jedna elektrownia – stąd nazwa elektrownia rozproszona. Dzięki inwestycji blisko 15 tysięcy mieszkańców otrzyma tańszy prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne dla zasilanie części wspólnych budynków np. zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych.

Do obecnej chwili rachunki za prąd wynosiły w sumie blisko 1 mln zł rocznie. Teraz, według szacunków, przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tys. zł. Łączna moc podniebnych elektrowni to blisko 0,75 MW.

Cała inwestycja realizowana była przez ostatnie półtora roku. Spółdzielnia wykorzystała na ten cel 4,2 mln zł z rządowego programu Prosument, z czego 1,7 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

„Za tym przedsięwzięciem przemawiają konkretne korzyści – uważa Mirosław Lach.- Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla mieszkańców. Poza tym, jest to energia całkowicie czysta. Instalacje są bezobsługowe, ciche i efektywne.”

Dzięki Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej do atmosfery trafi rocznie mniej o ponad 600 ton CO2. To tyle, ile przez cały rok jest w stanie pochłonąć 50 tys. drzew, czyli ponad 150 hektarów lasu. Tego rodzaju instalacje, montowane na dachach wysokich budynków, w żaden sposób nie ingerują też w przestrzeń.

Źródło: informacja prasowa / wroclaw.pl

5/5 - (1 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.