sobota, 20 lipca
Shadow

Tanie diody UV skuteczne w walce z epidemią

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU) w Izraelu udowodnili, że koronawirusa można zabić skutecznie, szybko i tanio za pomocą diod emitujących światło ultrafioletowe (UV) (UV-LED). Uważają, że technologia UV-LED wkrótce będzie dostępna do użytku prywatnego i komercyjnego.

uv covid ledJest to pierwsze badanie dotyczące skuteczności dezynfekcji napromieniowaniem UV-LED (przy różnych długościach fal jak i częstotliwość) wirusa z rodziny koronawirusów. Badanie prowadzone przez profesora Hadas Mamane, Kierownikiem Programu Inżynierii Środowiska na Tau na wydziale inżynierii mechanicznej, IBY i Aladar Fleischman Wydziału. Artykuł został opublikowany w listopadowym numerze Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology .

„Cały świat poszukuje obecnie skutecznych rozwiązań do dezynfekcji koronawirusa” – powiedział profesor Mamane. „Problem polega na tym, że aby zdezynfekować autobus, pociąg, halę sportową lub samolot za pomocą oprysku chemicznego, potrzebna jest fizyczna siła robocza, a aby oprysk był skuteczny, należy dodać chemikami aby osiągnąć czas na działania na powierzchni. Systemy dezynfekcji oparte na żarówkach LED można jednak zamontować np. W układzie wentylacyjnym i klimatyzatorze i wysterylizować zasysane, a następnie wyprowadzane do pomieszczenia powietrze.

„Odkryliśmy, że zabicie koronawirusa za pomocą żarówek LED emitujących światło ultrafioletowe jest dość proste” – wyjaśniła. „Zabiliśmy wirusy za pomocą tańszych i łatwiej dostępnych żarówek LED, które zużywają mało energii i nie zawierają rtęci jak zwykłe żarówki. Nasze badania mają konsekwencje komercyjne i społeczne, biorąc pod uwagę możliwość stosowania takich żarówek LED we wszystkich dziedzinach naszego życia, bezpiecznie i szybko ”.

Naukowcy przetestowali optymalną długość fali do zabicia koronawirusa i odkryli, że długość 285 nanometrów (nm) była prawie tak samo skuteczna w dezynfekcji wirusa, jak długość fali 265 nm, wymagając mniej niż pół minuty na zniszczenie ponad 99,9% koronawirusów. Wynik ten jest milowym krokiem, ponieważ koszt żarówek LED 285 nm jest znacznie niższy niż żarówek 265 nm, a te pierwsze są również łatwiej dostępne.

Ostatecznie, wraz z rozwojem nauki, przemysł będzie w stanie dokonać niezbędnych regulacji i zainstalować żarówki w systemach zrobotyzowanych lub klimatyzacyjnych, próżniowych i wodnych, a tym samym będzie w stanie skutecznie dezynfekować duże powierzchnie i przestrzenie. Profesor Mamane uważa, że ​​technologia będzie dostępna do użytku w najbliższej przyszłości.

Należy zauważyć, że próba użycia tej metody do dezynfekcji powierzchni wewnątrz domów jest bardzo niebezpieczna. Aby system był w pełni skuteczny, musi być tak zaprojektowany, aby osoba nie była bezpośrednio wystawiona na działanie światła.

W przyszłości naukowcy przetestują swoją unikalną kombinację zintegrowanych mechanizmów niszczenia i więcej pomysłów, które niedawno opracowali, dotyczących połączonych skutecznych bezpośrednich i pośrednich uszkodzeń bakterii i wirusów na różnych powierzchniach, w powietrzu i wodzie.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z profesorem Yoramem Gerchmanem z Oranim College; Dr Michal Mandelboim, dyrektor Krajowego Centrum ds. Grypy i Wirusów Układu Oddechowego w Sheba Medical Center w Tel HaShomer; i Nehemya Friedman z Tel Hashomer.

Artykuł badawczy jest dostępny na stronie internetowej czasopisma tutaj .

5/5 - (2 ocena/y)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.