piątek, 24 maja
Shadow

Pomiar zużycia energii elektrycznej – Domoticz / EasyEsp

Pomiar zużycia energii elektrycznej temat latał gdzieś w mojej głowie od jakiegoś czasu. Czemu by nie dodać tego do pracującego już Domowicza, ingerować w instalacje nie mam zamiaru (moje lenistwo). W większości obecnie wykorzystywane są liczniki które posiadają wbudowaną diodę LED która sobie co jakiś czas tam miga. Właśnie te miganie diody możemy wykorzystać, w przypadku mojego licznika 6400 mignięć diody odpowiada 1KW.

 

 

Licznik który ja posiadam to coś w tą deseń,jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to idealnie dokładny pomiar. Jednak na moje potrzeby jest to wystarczające.

 

 

 

 

 

 

Co nam będzie potrzebne:

– Esp8266 z wgranym EasyESP
– moduł czujnika światła

moduł czujnika światła

 

 

 

 

 

– kablologię do połączenia całości.

To co trzeba na początku zrobić to połączyć ze sobą moduł oraz ESP w moim przypadku DO z modułu czujnika mam podłączone mam z GPIO 12 w ESP8266. Następnie przechodzimy do zakładki „Device”

Pomiar zużycia energii

Wybieramy praktycznie gotowe rozwiązanie „Pulse counter” następnie wybieramy GPIO do którego podłączony mamy nasz czujnik. Z pozostałych rzeczy:
– Counter Type – Delta
– Mode Typ RISING
W wartościach musimy jeszcze dodać nasze formuły dla mojego licznika z 6400 impulsami na każdy 1KW formuły wyglądają następująco
Count – %value%/64*1000 oraz Total – %value%/6.4 . Łatwo zwrócić tu uwagę na zależność występowania cyfr 64 jak i 6.4 jest to pochodna od 6400imp/1KW.

W międzyczasie przeskoczmy do Domoticza i dodajmy nasze nowe urządzenie w tym celu przechodźmy do ustawień następnie sprzęt po czym klikamy dodaj wirtualny czujnik „Elektryczność (Chwilowa+Licznik).

Następnie w zakładce Użytkowe edytujemy wg poniższego wzorca:

Pomiar zużycia energii

Jeżeli wszystko poszło dobrze zainstalowaniu naszego czujnika przy liczniku będziemy mogli odczytać przybliżone wartości bezpośrednio w Domoticzu.

Pomiar zużycia energii

 

Pomiar zużycia energii

Zalecam również w ustawieniach -> Mierniki/Liczniki wpisać wasze ceny za energię elektryczną jaką macie od swojego dostawcy. Dzięki prawidłowym wartością uzyskamy przybliżony koszt zużytej energii w raportach.

Pomiar zużycia energii elekrtycznej domoticz

W ramach testów swój czujnik zamontowałem na „pająka” jednak w wolnej chwili poprawię na stałe podłączenie. Numer licznika ocenzurowałem bo zaraz ktoś z elektrowni dopier… się jak nie powiem co.

5/5 - (2 ocena/y)

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.